Zwrot kosztów opieki udzielonej przez osoby bliskie
Poszkodowany, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się od sprawcy szkody należnego odszkodowania. Do kwoty odszkodowania poszkodowany może doliczyć także koszty opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Odszkodowanie ma na celu jak najszybsze usunięcie skutków zdarzenia, w jak najbardziej komfortowych dla poszkodowanego warunkach.
Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z dnia 22.07.2020 r. rozstrzygnął, że poszkodowany, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się na podstawie art. 444 § 1 kodeksu cywilnego odszkodowania także z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie. Jeżeli zatem takie koszty powstaną, poszkodowany będzie mógł żądać zwrotu tych kosztów od sprawcy szkody, a jeżeli sprawca będzie ubezpieczony, to żądanie zwrotu kosztów będzie można skierować także do ubezpieczyciela.
Powyższa uchwała wpisuje się w korzystną dla poszkodowanych linię orzeczniczą, rozszerzającą przysługujący im katalog roszczeń.