Umowne prawo odstąpienia

Można w umowie zastrzec, że jednej lub obu stronom będzie przysługiwać w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonuje się poprzez złożenie jednostronnego oświadczenia drugiej stronie.

Prawo odstąpienia od umowy może być zastrzeżone w umowie pierwotnej, jak i w umowie zmieniającej, potocznie nazywanej aneksem. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą. W konsekwencji, to co strony sobie świadczyły, powinno ulec zwrotowi w stanie niezmienionym. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy otrzymane przez jedną ze stron świadczenie uległo zmianie w wyniku zwykłego zarządu. Jeżeli taka zmiana została dokonana, to zwrot świadczenia powinien nastąpić poprzez wydanie zmienionego przedmiotu świadczenia. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

Należy odróżnić prawo odstąpienia od umowy od prawa jej wypowiedzenia. Na skutek wykonania prawa odstąpienia stosunek prawny znosi się z mocą wsteczną, natomiast w wyniku wypowiedzenia, skutek ten następuje na przyszłość.